top of page

Hyperloop

Hyperloop, günümüzde hava yolu ulaşımının yaklaşık 2 katı daha hızlı bir ulaşım çözümü sunuyor ve olumsuz hava koşullarından etkilenmiyor.


20. yüzyılın bilim-kurgu filmlerinin vazgeçilmezlerinden olan uçan arabalar için belki ilerlememiz gereken daha çok yol var fakat uçan bir tren yapmak yüzyılımız için düşünülmemiş bir şey. Yerden yükseklik konusunda bir rekabet söz konusu olmasa da, bir Boeing 767'den 1.5 kat daha hızlı giden bir tren ile uçmak ulaşım teknolojisinin nasıl da uçtuğunu göstermektedir. Tabii ki Hyperloop ismi uçan trenden daha çekici.

Vakumlanmış bir tüpün içinde manyetik alanda hareket eden bu uçan tren, geleneksel trenlerden daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Yer ile teması olmadan, düşük bir hava direncinde neredeyse sürtünmesiz bir ortamda ilerleyen bir trene uçuyor demek çok da yanlış olmayacaktır. Çünkü saatteki hızının 1200 km'ye çıkması işten bile değil.

Peki bunu kim yapıyor? Virgin Hyperloop One ve Hyperloop Transportation Technologies gibi bir çok firma olsa da, uçmak ve enerji verimliliği dendiğinde akla ilk gelen isim olan Elon Musk ve The Boring Company bu teknolojiye öncülük ediyor.Hyperloop teknolojisi tüm dünya için çok yeni ve bununla birlikte öngörülen bir çok avantajı ve dezavantajı söz konusu. Örneğin; Hyperloop, günümüzde hava yolu ulaşımının yaklaşık 2 katı daha hızlı bir ulaşım çözümü sunuyor ve olumsuz hava koşullarından etkilenmiyor. Üstelik bu hızlı ulaşımı, ileri seviye enerji verimliliği sayesinde, oldukça düşük tüketim değerleriyle başarmayı planlıyor. Ancak, bu derecede yüksek bir hız, bazı yolcuların sağlık sorunlarıyla karşılaşma olasılığını da beraberinde getiriyor.


Ek olarak uzun vadede, ulaşım maliyetlerini oldukça uygun seviyelere düşürmek de Hyperloop Projesi'nin hedefleri arasında. Fakat tahmin edilebileceği gibi çok üst düzey üretim ve bakım teknikleri kullanılan bu projenin, araştırma geliştirme maliyetleri de hatırı sayılır miktarlarda. Ayrıca bu sistemin inşa edilme sürecinin, geniş çaplı bir çevresel tahribata yol açabilecek olması da öngörülen dezavantajlarından biri.
Egemen Türkyılmaz

Egemen, yaratmayı, yeni teknolojileri öğrenmeyi ve deneyimlemeyi seven bir teknoloji bağımlısı. Sınırda bir odyofil olmasının yanı sıra sinema, basketbol ve orta dünyayla ilgili her şeyle gerçekten ilgileniyor :)


Egemen is a tech junkie who enjoys creating, learning about newer technologies, and experience them if possible. Besides him being a borderline audiophile, he is really interested in cinema, basketball, and anything related to middle-earth :)

 

45 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page